logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału AKTUALNOŚCI HISTORIA CZŁONKOWIE i RADA KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY PUBLIKACJE STANDARDY WYSTAWY i ZAJĘCIA KONKURS LITERACKI SILVA RERUM GALERIA LINKI KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 9 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy,

 
z przyjemnością oddajemy do Waszych rąk dziewiąty już numer naszego czasopisma i zapraszamy do lektury.

W dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania Katarzyna Nicholls przekonuje nas, że w tworzeniu wizji szkoły muszą wziąć udział nauczyciele, rodzice i uczniowie i zaprasza do dyskusji na temat "Jaka szkoła?"

W dziale Psychologia, Filozofia, Socjologia, Literatura po raz pierwszy na naszych łamach prezentujemy twórczość poetycką - autorką zamieszczonych wierszy jest gimnazjalistka Joanna Wilkans. Znajdziemy tu także kolejny ciekawy artykuł Klaudii Winiarskiej - tym razem autorka zajęła się odwieczną grą Apollina z Dionizosem. Pozwolimy sobie w tym miejscu zacytować pewien istotny fragment artykułu: "Ludzka psychika ma bowiem swe głęboko ukryte racje, których nie rozumie rozum. I w tej kwestii niewiele się zmieniło od tysięcy lat." Wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do lektury.

Kontynuujemy nasz Kącik niderlandzki - tym razem autor przedstawia listę książek i podręczników do nauki języka niderlandzkiego dostępnych na polskim rynku. W Kąciku znaleźć można także informacje nt. działalności Towarzystwa Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia i planów na przyszłość.

W dziale bibliotecznym zamieszczamy sprawozdanie z obrad Nadzwyczajnego Zgromadzenia Delegatów TNBSP.

W tym razem wyjątkowo zróżnicowanym dziale Rozmaitości możemy zapoznać się:
- z sympatycznymi wrażeniami z podróży do Indii, którą odbyła Ewa Moszczyńska,
- z refleksjami Małgorzaty Kaczmarek z wizyty studyjnej w Danii,
- oraz z interesującą pracą słuchaczki naszego Kolegium, Magdaleny Słomy, na temat teorii spiskowych.
Czytelników, którzy śledzą system kształcenia we francuskojęzycznych kantonach Szwajcarii, prezentowany przez Sebastiéna Spaccasassi, zapraszamy do zapoznania się z ostatnią już częścią cyklu.
Polonistów zaciekawią z pewnością prace uczniów klas gimnazjalnych na temat: "Czy życie człowieka musi być usłane różami?" Prace wybrała i wstępem poprzedziła Eleonora Czeżowska.

Wszystkie osoby zainteresowane publikacją artykułów w naszym czasopiśmie serdecznie zachęcamy do nadsyłania swoich prac.

Zespół redakcyjny
Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu