logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału AKTUALNOŚCI HISTORIA CZŁONKOWIE i RADA KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY PUBLIKACJE STANDARDY WYSTAWY i ZAJĘCIA KONKURS LITERACKI SILVA RERUM GALERIA LINKI KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich z wizytą
w Toruniu (19-21 października 2001)


Toruński Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich powstał w grudniu 2000 roku. Tak krótkie istnienie nie stanowiło jednak przeszkody w zorganizowaniu ogólnopolskiego spotkania członków Towarzystwa w dniach 19-21 października 2001 roku właśnie w Toruniu.
Celem konferencji było zapoznanie nauczycieli bibliotekarzy z siecią bibliotek Torunia, oraz danie możliwości uczestnikom spotkania, do podzielenia się swoimi zawodowymi doświadczeniami.
Toruń przywitał gości piękną jesienną pogodą.

Pierwszego dnia gospodarzem naszego spotkania była SP i Gimnazjum nr 29, gdzie nauczyciele bibliotekarze pracujący w tej szkole zaprezentowali wystawę "Media dawne i współczesne". Uczestnicy konferencji wysłuchali też inauguracyjnego wykładu pani Danuty Krełowskiej z Książnicy Miejskiej na temat życia i związków Samuela Lindego z Toruniem.

Następnego dnia goście odwiedzili Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych. Kierownik tej placówki pan Franciszek Czajkowski podczas interesującej prelekcji zapoznał zebranych z pracą swojej placówki, następnie zaprezentował Bibliotekę dla Niewidomych i Niepełnosprawnych, Sekcję Pracy z Dziećmi Niepełnosprawnymi oraz Galerię Twórczości Niepełnosprawnych, która wywarła na zwiedzających bardzo duże wrażenie.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Książnicy Miejskiej, gdzie pani Krystyna Wyszomirska w trakcie ciekawego wystąpienia zaprezentowała zbiory specjalne zgromadzone w tej placówce.

W programie naszej konferencji znalazł się czas na zwiedzanie Torunia i odwiedzenie Planetarium.

Trzeciego dnia spotkania członkowie Towarzystwa odwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Oprowadzała po niej pani Bożena Michalska prezentując najbardziej interesujące członków TNBSP działy Biblioteki Głównej toruńskiej uczelni.
Następnie została zaprezentowana niewielka, ale w pełni skomputeryzowana Biblioteka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, która jest siedzibą toruńskiego oddziału TNBSP.

Konferencja oprócz wykładów podparta była prezentacją poszczególnych placówek, a także okazją do mniej formalnych spotkań, rozmów na tematy związane z naszą czasami niełatwą pracą, mogliśmy podzielić się swoimi doświadczeniami , oraz pomóc w rozwiązaniu niektórych naszych zawodowych problemów.
Jako organizatorzy mamy nadzieję, że spotkanie w Toruniu spełniło oczekiwania naszych gości zarówno w aspekcie edukacyjnym jak i integracyjnym , oraz zapisało się pozytywnie w pamięci jego uczestników.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły nam w zorganizowaniu naszego spotkania.

Dziękujemy naszym koleżankom i kolegom, którzy przybyli do nas z odległych nieraz stron Polski za aktywne uczestnictwo w konferencji , wyrozumiałość, serdeczność i uśmiech, który mamy nadzieje będzie nam towarzyszył do naszych następnych spotkań.

Małgorzata Borcz
Elżbieta Wiśniewska
Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu