logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału  AKTUALNOŚCI  HISTORIA  CZŁONKOWIE i RADA  KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY  PUBLIKACJE  STANDARDY  WYSTAWY i ZAJĘCIA  KONKURS LITERACKI  SILVA RERUM  GALERIA  LINKI  KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska




SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 8 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy,

 
dziś - po dłuższej wakacyjnej przerwie - oddajemy do Waszych rąk kolejny, ósmy numer naszego czasopisma. Mamy nadzieję, że także tym razem znajdziecie Państwo dla siebie coś ciekawego.

Kontynuujemy nasz kącik niderlandzki - dzięki wynikom ankiety przeprowadzonej przez autora dowiecie się Państwo, co Polacy myślą o Holandii i Holendrach, co nam się podoba - bądź nie podoba - w Holandii. W kąciku znaleźć można także bieżące informacje nt. działalności Towarzystwa Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia.

W dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania Robertus de Louw po raz kolejny dzieli się z nami swoimi doświadczeniami z zakresu nauczania j. angielskiego - tym razem w centrum jego zainteresowań znalazło się słowotwórstwo, natomiast Krzysztof Strzemeski próbuje zdefiniować pojęcie dobry uczeń i prezentuje swoje refleksje na temat strategii uczenia się oraz ich treningu.
Osoby zainteresowane systemem kształcenia we francuskojęzycznych kantonach Szwajcarii zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią cyklu artykułów na ten temat autorstwa Sebastiéna Spaccasassi.
Na szczególną uwagę w tym dziale zasługuje naszym zdaniem tekst informacyjny o platformach edukacyjnych autorstwa Marzeny Żylińskiej. Mamy nadzieję, że opisana tu nowa technologia, która pozwala na prowadzenie całkowicie innowacyjnych lekcji, spotka się z Państwa zainteresowaniem.

W dziale literackim czeka nas m. in. spotkanie z prozą Hermanna Hessego: Klaudia Winiarska w swoim artykule zachęca wszystkich wrażliwych i głęboko myślących czytelników do skorzystania z doświadczeń bohatera "Wilka stepowego" - pamiętajcie, że nawet jeśli Wasza egzystencja stała się "nieco problematyczna", zawsze macie szansę na "wyzwalający akt indywiduacji i samorealizacji". Teatr magiczny czeka na każdego! Natomiast Marta Wyrwa prowadzi nas w tajemną podróż "irracjonalną" drogą niemieckiego romantyzmu, pełną obrazów i symboli.
Zachęcamy Państwa także do lektury tekstów naszych młodych autorów - w bieżącym numerze prezentujemy po dwie prace Magdaleny i Łukasza Andrzejewskich: jeden z tekstów w połowie jesieni przypomni nam wiosnę i emocje związane oczekiwaniem na nią, drugi przygotuje nas na święta Bożego Narodzenia, które nadejdą niebawem. Magda i Łukasz zajęli się także poważniejszymi tematami - Magda dzieli się z nami swoimi refleksjami o naukach Jana Pawła II, Łukasz zaś zastanawia się, co to znaczy być Polakiem w początkach XXI wieku.

W dziale bibliotecznym Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Toruniu zabiera głos w dyskusji na temat likwidacji etatów nauczycieli bibliotekarzy w polskich szkołach.

Numer kończy krótki tekst Ewy Moszczyńskiej, w którym autorka dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi samooceny językowej słuchaczy I roku NKJO.

Serdecznie zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane publikacją artykułów w naszym czasopiśmie do nadsyłania swoich prac.

Zespół redakcyjny




Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu