logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału  AKTUALNOŚCI  HISTORIA  CZŁONKOWIE i RADA  KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY  PUBLIKACJE  STANDARDY  WYSTAWY i ZAJĘCIA  KONKURS LITERACKI  SILVA RERUM  GALERIA  LINKI  KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska




SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 6-7 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy,

 
do Waszych rąk oddajemy już szósty numer naszego czasopisma. Także tym razem napłynęły do naszej Redakcji ciekawe artykuły, czas przeznaczony na ich lekturę z pewnością nie będzie stracony!

Nowością w tym numerze, na którą chcielibyśmy zwrócić Państwa szczególną uwagę, jest kącik holenderski - zamierzamy odtąd regularnie zamieszczać teksty informujące o szeroko pojętej kulturze Kraju Tulipanów i języku jego mieszkańców. Autorem kącika jest pracujący od lat w naszym Kolegium anglista, Robertus de Louw.

W dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi niewidomymi dzieli się z nami nauczycielka muzyki, Anna Mikołajczak. Przekonuje, że wystarczy trochę wysiłku, empatii i konsekwentnego działania, aby uzyskać wspaniałe rezultaty. Ponadto znajdziecie tu Państwo interesujący tekst Krzysztofa Strzemeskiego, w którym autor poddaje pod rozwagę podejście do zjawiska dysleksji, a więc problemu, z którym borykają się dziś liczni nauczyciele. Natomiast o indywidualnych cechach ucznia i ich wpływie na naukę języka możecie Państwo przeczytać w krótkim tekście autorstwa Magdaleny Cettler. Swoje rozważania na temat sprawności pisania prezentują tu także Robert de Louw i Tomas Anderson - zastanawiają się m.in., dlaczego pisanie uważane jest przez uczących się za sprawność szczególnie trudną, pokazują, że pisanie jest procesem wieloetapowym oraz dają zainteresowanym wiele praktycznych wskazówek.

W dziale literackim polecamy Państwa uwadze krytyczny artykuł Natalii Wyszogrodzkiej, w którym autorka przybliża nam mało znanego szerszej publiczności w Polsce chorwackiego poetę, prozaika i krytyka, Antuna Šoljana. Klaudia Winiarska, analizując Cierpienia młodego Wertera, wprowadza nas w świat między melancholią a indywiduacją i zastanawia się przewrotnie, co by było, gdyby Werter dożył wieku wilka stepowego...
Zachęcamy także do lektury kolejnego artykułu autorstwa Marty Wyrwy - tym razem czytelnik może zapoznać się z postacią Ondyny, pięknej i pragnącej prawdziwego życia nimfy wodnej, która odgrywa ważną rolę w literaturze niemieckiej.
Chcielibyśmy także gorąco zachęcić Państwa do lektury sympatycznego opowiadania Natalii Nicholls - nasza, jak dotąd, najmłodsza autorka proponuje czytelnikom chwilkę refleksji i zatopienie się w magii Świąt Bożego Narodzenia.

Osoby zainteresowane systemem kształcenia we francuskojęzycznych kantonach Szwajcarii zapraszamy do zapoznania się z pierwszym z cyklu trzech artykułów na ten temat autorstwa Sebastiéna Spaccasassi. W kolejnych numerach ukażą się następne części cyklu.

Poloniści natomiast znajdą w niniejszym numerze wskazówki, jak kształtować twórczego czytelnika. Beata Dziopa - na przykładzie lektury Król Edyp Sofoklesa - pokazuje, jak pomóc uczniom w interpretacji dzieła literackiego i jak zachęcić ich do zapuszczania się w literackie labirynty. Podobny cel stawia sobie Anna Danilewska - próbuje zachęcić młodych ludzi do lektury poezji. Organizowanie wieczorków literackich, spektakli, wieczorów autorskich może pomóc ten cel osiągnąć, o czym autorka stara się nas przekonać w swoim krótkim artykule. Dowodem na to, że działania tego typu przynoszą pożądane rezultaty, jest przedstawiony przez Beatę Dziopę, Aleksandrę Górkę-Kriesel i Annę Danilewską scenariusz spotkania poetyckiego opartego na poezji księdza Jana Twardowskiego.
Uwadze czytelników zainteresowanych lingwistyką tekstu polecamy specjalistyczny artykuł autorstwa dra Waldemara Skrzypczaka.

Interesująco przedstawia się także podsumowanie badań nad zaburzeniami w odżywianiu oraz ich związkiem z wybranymi dyspozycjami emocjonalnymi u młodzieży licealnej, dokonane przez Monikę Dąbkowską, które prezentujemy w dziale Psychologia.

Numer zamykają tradycyjnie komunikaty i ogłoszenia, przedstawiamy tutaj informacje o aktualnych wydarzeniach z życia Kolegium.

Zespół redakcyjny




Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu