logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału AKTUALNOŚCI HISTORIA CZŁONKOWIE i RADA KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY PUBLIKACJE STANDARDY WYSTAWY i ZAJĘCIA KONKURS LITERACKI SILVA RERUM GALERIA LINKI KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 5 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy

Do Waszych rąk dotarł kolejny - piąty już numer naszego czasopisma. Mamy nadzieję, że i tym razem znajdziecie tu Państwo interesujące Was tematy i że przemyślenia autorów zainspirują Was do własnych rozważań.

W dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania polecamy refleksje Marzeny Żylińskiej na temat metody, tekst ten jest fragmentem jej doktoratu. Ponadto znaleźć tu można dalszy ciąg przeglądu metod aktywizujących, przedstawionych przez Agnieszkę Bandrowską.

Osobom zainteresowanym tematami filozoficznymi polecamy szczególnie dwa artykuły autorstwa Marty Wyrwy: pierwszy z nich pomaga nam zrozumieć, czym jest symbol, w drugim autorka wprowadza czytelnika w tajemniczy świat między fantazją a imaginacją, a także ciekawy tekst Klaudii Winiarskiej "Do wewnątrz prowadzi nas tajemnicza droga", w którym autorka analizuje przemianę wewnętrzną bohatera jednej a najpiękniejszych nowel Tomasza Manna, Tonia Krögera.

Ciekawostką w niniejszym numerze jest tekst Ewy Utig traktujący o niecodziennym spektaklu teatralnym, który odbył się w listopadzie 2005 w Gimnazjum nr 29 w Toruniu. Widzowie mieli okazję m.in. zapoznać się z charakterem pracy w scriptorium - zamieszczony tutaj scenariusz pozwoli także Państwu poczuć atmosfer średniowiecznego klasztoru.

Germanistów zainteresują z pewnością rozważania Klaudii Winiarskiej dotyczące problemu nauki pisania. Jest to zagadnienie ważkie, czego z zapałem autorka dowodzi w swoim artykule.

W tym numerze naszego kwartalnika po raz pierwszy pojawia się Kącik literacki słuchaczy NKJO, którego opiekunem jest Aneta Wojtasik, anglistka pracująca od lat w naszym Kolegium. Słuchacze NKJO są twórczą i inspirującą grupą młodych ludzi. Ich talenty i pomysły zasługują na wyróżnienie, stąd celem niniejszego kącika literackiego jest podzielenie się ich twórczością z czytelnikami biuletynu. Zapraszamy do lektury bajki i śwince i opowiadania o braku zrozumienia i jego konsekwencjach.

Numer zamykają tradycyjnie komunikaty i ogłoszenia, przedstawiamy tutaj informacje o aktualnych wydarzeniach z życia Kolegium.

zespół redakcyjny
Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu