logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału  AKTUALNOŚCI  HISTORIA  CZŁONKOWIE i RADA  KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY  PUBLIKACJE  STANDARDY  WYSTAWY i ZAJĘCIA  KONKURS LITERACKI  SILVA RERUM  GALERIA  LINKI  KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska




SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 2 - WSTĘP

Szanowny Czytelniku

W pierwszym numerze kwartalnika Silva Rerum daliśmy wyraz naszemu życzeniu, aby uczynić z niego pismo profesjonalne, które dotrze do szerokiego kręgu odbiorców. Była to nie tylko nadzieja, lecz również przekonanie, iż jesteśmy w stanie tego dokonać. I oto już dziś możemy się pochwalić numerem ISSN Biblioteki Narodowej, który czyni czasopismo znaczącym. Nasze najśmielsze oczekiwania przerósł także pozytywny oddźwięk, z jakim został przyjęty przez czytelników pierwszy numer. Oznacza to, że istnie je zapotrzebowanie na rynku na tego typu periodyk. Chcielibyśmy w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować wszystkim autorom artykułów, gdyż to oni tworzą zawartość merytoryczną pisma. Dziękujemy również wszystkim członkom redakcji za stojące na najwyższym poziomie prace korektorskie i organizacyjne.

Dziś przekazujemy w Twoje ręce, Szanowny Czytelniku, kolejny numer Silva Rerum. Zamieszczone w nim artykuły są, zgodnie z ideą pisma, różnorodne. Zgodnie zaś z jego profilem dominuje tematyka edukacji i szkolnictwa. Czytelnik może przeczytać "Słów kilka o higienie głosu" oraz zapoznać się z dysfunkcją rozwojową w postaci dyskalkulii. Numer zawiera też kilka tekstów obrazujących praktykę nauczania. Na uwagę zasługuje artykuł Marty Wyrwy, doktorantki Uniwersytetu Łódzkiego na temat mitu i rozwoju psychicznego człowieka. Marzena Żylińska, w oparciu o raport OECD, obala mit dobrej niemieckiej szkoły, a Radosław Woźniak wciela się w rolę badacza innych kultur, opisując swoje doświadczenia z amerykańskimi Amiszami. Wielu z nas ma więk szą bądź mniejszą świadomość, iż współczesne spoleczeństwa tworzą tzw. globalną wioskę. Temat globalizacji i jej wpływu na rozwój cywilizacji podejmuje w swoim artykule Piotr Maśloch.

Chcielibyśmy zwrócić się do wszystkich Czytelników z ogromną prośbą o ocenę czasopisma. Na stronie domowej www. nkjo. torun.pl otwieramy forum dyskusyjne Silva Rerum, na którym będzie można zamieścić swoje oceny, opinie, spostrzeżenia. Za każdy głos, (zwłaszcza tych, którzy przeczytają bieżące wydanie od deski do deski), będziemy bardzo wdzięczni.

Cały czas zwiększa się grono osób nadsyłających do redakcji swoje teksty. Będzie nam bardzo milo, jeśli w przyszłości grono autorów jeszcze się poszerzy. Dlatego z niecierpliwością czekamy na artykuły do kolejnych wydań Silva Rerum. Ponieważ oddajemy ten numer do druku jeszcze w starym roku, mamy okazję złożyć wszystkim Czytelnikom serdeczne i szczere życzenia pomyślności na cały nowy rok 2005.


Życzymy przyjemnej lektury i do zobaczenia w następnym numerze.

Redakcja i redaktor naczelny Artur Mikiewicz




Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu