logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału AKTUALNOŚCI HISTORIA CZŁONKOWIE i RADA KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY PUBLIKACJE STANDARDY WYSTAWY i ZAJĘCIA KONKURS LITERACKI SILVA RERUM GALERIA LINKI KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 14 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy,

 
po raz ostatni w tym roku szkolnym oddajemy do Waszych rąk wybór ciekawych tekstów z różnych dziedzin i zachęcamy do wakacyjnej lektury.

W bieżącym numerze w dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania prezentujemy przemyślenia jednej ze słuchaczek toruńskiego Kolegium, Moniki Ostrycharz, na temat roli języka ciała w pracy nauczyciela.

W dziale Psychologia, Filozofia, Socjologia, Literatura polecamy kolejny ciekawy artykuł Klaudii Winiarskiej, w którym autorka uświadamia nam, że wyrok nie zapada nagle - to my, swoim postępowaniem wobec siebie samych i wobec otaczającego nas świata, mozolnie ferujemy ten wyrok; trwać może to lata całe, aż wreszcie okaże się, że jest za późno na wszelką pomoc, że zgubiliśmy naszą drogę - tę jedyną, która miała nas zaprowadzić do celu… Natomiast w kolejnym swoim artykule, zatytułowanym "Skarga Ondyny"", Klaudia Winiarska zabiera nas na spotkanie z Animą i Animusem i wyjaśnia, do czego może ono doprowadzić.

Czytajac Kącik niderlandzki możemy zapoznać się z holenderskimi przeżyciami Karoliny, absolwentki specjalności j. angielski toruńskiego NKJO i dowiedzieć się, co dzieje się obecnie w Towarzystwie Miast Partnerskich Torunia.

W dziale Rozmaitości prezentujemy kolejne prace słuchaczy Kolegium, które powstały w ramach przedmiotu Praktyczna Nauka Języka Niemieckiego (blok języków fachowych), III rok.

Kontynuując współpracę z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Toruniu publikujemy prace uczniów, laureatów w swoich kategoriach wiekowych w konkursie dla toruńskich szkół podstawowych "Kreujemy świat baśni", nad którym Towarzystwo objęło patronat. Przedstawiamy również prace zwycięzców konkursów literackich dla gimnazjów - pod hasłem "Skarby starej szafy" i liceów - "Moja Historia Fantasty".

W dziale bibliotecznym zamieszczamy list do Prezydenta Miasta Torunia, w którym przedstawiciele Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich prozą o zwrócenie uwagi na sytuację bibliotek szkolnych naszego województwa i o podjęcie działań prowadzących do poprawy sytuacji bibliotek szkolnych w naszym mieście.

W dziale Informacje - Komunikaty - Ogłoszenia możecie się Państwo zapoznać z bieżącymi informacjami z życia Kolegium.

Wszystkie osoby zainteresowane publikacją artykułów w naszym czasopiśmie prosimy o nadsyłanie prac do Redakcji.

Zespół redakcyjny
Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu