logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału AKTUALNOŚCI HISTORIA CZŁONKOWIE i RADA KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY PUBLIKACJE STANDARDY WYSTAWY i ZAJĘCIA KONKURS LITERACKI SILVA RERUM GALERIA LINKI KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 12-13 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy,

 
z przyjemnością oddajemy do Waszych rąk kolejny numer naszego kwartalnika, tym razem w nowej, specjalnie dla nas zaprojektowanej okładce. Projekt okładki wykonał Cezary Kubiak. Mamy nadzieję, że nowe liternictwo i kolorystyka spodobają się Państwu oraz że rozszerzony tytuł - "toruńskie silva rerum" - zyska Państwa akceptację i pozwoli nam wyróżnić się wśród podobnych publikacji obecnych na rynku wydawniczym.

W dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania prezentujemy refleksje Ewy Moszczyńskiej na temat roli praktyk pedagogicznych w kształceniu nauczycieli. W dziale tym znajdziemy również przemyślenia jednej ze słuchaczek toruńskiego Kolegium, Agnieszki Rakusiewicz, na temat dyscypliny w szkole. Możemy także zapoznać się z rozważaniami Richarda Bolta na temat roli, jaka powinna przypaść treściom z zakresu kluturoznawstwa w nauczaniu języków obcych.

W dziale Psychologia, Filozofia, Socjologia, Literatura polecamy kolejny ciekawy artykuł Klaudii Winiarskiej pt. Dyskretny dotyk Tanatosa. Autorka zachęca czytelników, aby odważyli się wejść na drogę twórczą, by stali się artystami, by budowali i burzyli, lecz by nigdy w swych umysłach nie budowali muru, który oddzieli ich od świata. Autorka przekonuje nas, że tylko gdy nasz umysł pędzi z nurtem życia i nie szuka stabilizacji, doznamy prawdziwego życia i odnajdziemy tę jedną jedyną, nam przeznaczoną ścieżkę…

W kolejnym artykule Klaudia Winiarska przedstawia założenia projektu fotograficznego, który zainicjowała w styczniu 2008r. w naszym Kolegium. Ta niezwykle ciekawa koncepcja wynika z pasji fotograficznej autorki i jej szerokich zainteresowań w obszarze psychologii, filozofii, literatury i sztuki. Zachęcamy czytelników do zapoznania się z tym pomysłem, szczególne znaczenie może on mieć dla nauczycieli, którzy dążą do nawiązania ze swymi uczniami prawdziwego dialogu.

W dziale Rozmaitości prezentujemy prace słuchaczy Kolegium, które powstały w ramach przedmiotu Praktyczna Nauka Języka Niemieckiego (blok języków fachowych). Słuchacze III roku specjalności j. niemiecki mieli za zadanie napisać własną oryginalną historię kryminalną, ćwicząc przy okazji słownictwo fachowe z zakresu prawa, które poznali w trakcie zajęć. Kilka najciekawszych prac zostało wybranych do publikacji w naszym kwartalniku. Kolejne teksty ukażą się w następnym numerze toruńskiego silva rerum.

Prezentujemy ponadto dwie kolejne prace konkursowe, które powstały w ramach międzyszkolnego konkursu "Kreujemy świat baśni", zainicjowanego przez TNBSP Oddział w Toruniu.

Możemy tu także przeczytać ciekawy artykuł Aleksandra Kozłowskiego i Małgorzaty Znyk traktujący o poszukiwaniu wspólnego środka komunikacji, co w naszym świecie, w którym istnieje tak wiele języków, jest zadaniem niezwykle trudnym. Jednym z możliwych rozwiązań jest stworzenie sztucznego języka. Solresol, Volapük, Esperanto - to trzy przykłady takich właśnie kreacji, o ich historii piszą autorzy w swoim artykule.

Na uwagę zasługuje także artykuł Magdaleny Słomy, w którym autorka koncentruje się na plagiacie, jednym z coraz częściej spotykanych naruszeń praw autorskich. To przestroga dla wszystkich, którzy lekceważą prawo twórcy do ochrony własnych utworów.

Na zakończenie przedstawiamy garść refleksji Ewy Moszczyńskiej po wizycie w szkołach duńskich w ramach programu Leonardo da Vinci, tekst ten nosi znamienny tytuł: "Co lepsze: skole czy szkoła?"

W dziale Informacje - Komunikaty - Ogłoszenia możecie się Państwo zapoznać z ofertą konkursową, jaką nauczyciele Kolegium przygotowali w tym roku dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wszystkie osoby zainteresowane publikacją artykułów w naszym czasopiśmie prosimy o nadsyłanie prac do Redakcji.

Zespół redakcyjny
Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu