logo TNBSP


TNBSP o. TORUŃ książki
 siedziba oddziału  AKTUALNOŚCI  HISTORIA  CZŁONKOWIE i RADA  KONFERENCJA
W TORUNIU
 WARSZTATY  PUBLIKACJE  STANDARDY  WYSTAWY i ZAJĘCIA  KONKURS LITERACKI  SILVA RERUM  GALERIA  LINKI  KONTAKT

Autorka witryny:
Magdalena Stempska

Konsultacja materiałów: Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska




SILVA RERUM


<<< wróć

SILVA RERUM nr 10-11 - WSTĘP

Drodzy Czytelnicy,

witamy Was po wakacyjnej przerwie i oddając do Waszych rąk obszerny - podwójny - numer naszego czasopisma i zapraszamy do lektury.

W dziale Aktualne problemy edukacji i wychowania Krzysztof Szupryczyński, doświadczony nauczyciel metodyki w Kolegium i doradca metodyczny KPCEN w Toruniu, przekonuje nas, że nauczanie i uczenie się może być przygodą, a Grażyna Otolska-Mróz przedstawia krótką analizę struktury nowoczesnego podręcznika do nauki języka obcego oraz kryteria jego wyboru.
Czytelnikom, którzy doceniają rolę postępu technologicznego i chcą stawić czoła wyzwaniom społeczeństwa informacyjnego polecamy lekturę artykułu Małgorzaty Skibińskiej, w którym autorka definiuje i analizuje pojęcie umiejętności informacyjnych.

W dziale Psychologia, Filozofia, Socjologia, Literatura znajdziemy kolejny ciekawy artykuł Klaudii Winiarskiej - autorka kontynuuje swoje rozważania nad grą Apollina z Dionizosem i zastanawia się, jaki sens może mieć dla dzisiejszego człowieka mityczny motyw dionizyjsko-apoliński. W swoim artykule stawia m.in. następujące pytanie: Kto wie, może rzeczywiście jesteśmy zdolni do czegoś więcej, niż to w naszym zbyt jednostronnie zorientowanym życiu ujawniamy? Wszystkich, których nurtują podobne problemy zachęcamy do lektury.
Prezentujemy również ciekawy tekst z zakresu literaturoznawstwa autorstwa Agnieszki Rybskiej. Artykuł jest próbą wskazania kontynuacji pewnych tendencji literackich zapoczątkowanych przez Schillera, Hoffmanna i Kleista, a będących wyznacznikiem modelu literatury kryminalnej. Autorka stara się uzyskać odpowiedź na pytanie, czy pierwsze utwory literatury kryminalnej mogły stworzyć podstawę dla rozwoju tego gatunku.

Kontynuujemy nasz Kącik niderlandzki - tym razem autor zajął się ciekawym, Polakom bliżej nieznanym, fenomenem społecznym - squatowaniem. W Kąciku znaleźć można także informacje nt. bieżącej działalności Towarzystwa Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia i planów na przyszłość.

W dziale bibliotecznym zamieszczamy krótki tekst autorstwa Agnieszki Miranowskiej informujący o księgozbiorze Biblioteki NKJO w Toruniu i zasadach jego udostępniania oraz koncepcję pracy na stanowisku doradcy metodycznego o specjalności biblioteka szkolna przedstawioną w konkursie na to stanowisko przez Małgorzatę Kowalską. Prezentujemy także dorobek Krystyny Stelmaszczyk-Wijaczki, nowego doradcy metodycznego w zakresie bibliotekoznawstwa przy CKU TODMiDN. Dział zamyka tekst Anny Siemińskiej, która za naszym pośrednictwem zaprasza zainteresowanych Czytelników do Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

W tym razem wyjątkowo zróżnicowanym dziale Rozmaitości po raz pierwszy na naszych łamach prezentujemy prace słuchaczy Kolegium. Trójka słuchaczy III roku specjalności j. niemiecki dzieli się z nami swoimi przemyśleniami: Agnieszka Pieczewska - o interakcji, Marta Nowicka i Dawid Grabowski - o roli nauczyciela.
Prace powstały w ramach przedmiotu wykładanego w specjalności j. niemiecki - Propedeutyka pracy naukowej w ubiegłym roku szkolnym.
Polonistów zaciekawią z pewnością prace uczniów klas gimnazjalnych, które powstały w ramach międzyszkolnego konkursu "Kreujemy świat baśni", zainicjowanego przez TNBSP Oddział w Toruniu. Prezentujemy trzy wybrane prace konkursowe i gorąco zachęcamy organizatorów do kontynuacji konkursu w przyszłych latach.

Wszystkie osoby zainteresowane publikacją artykułów w naszym czasopiśmie prosimy o nadsyłanie prac do Redakcji.

Zespół redakcyjny




Partner serwisu:

BASmebel - meble na wymiar w Toruniu