Autorka witryny:
Magdalena Stempska
Konsultacja materiałów:
Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
|
PUBLIKACJE 2007
<<< powrót do listy publikacji
"Pracuję aktywnie"- zajęcia z wykorzystaniem Internetu podczas zajęć dydaktycznych.
Internet jest dla ucznia ważnym, często podstawowym źródłem informacji. Można powiedzieć, że współczesna młodzież "siedzi" w sieci. Komputer to dla nich codzienność. Liczą się z tym, co przeczytają w Internecie. Dlatego nauczyciel bibliotekarz może to wykorzystać do promocji czytelnictwa i biblioteki, do zainspirowania młodego człowieka książką. Może uda się trafić do "czytelnika opornego".
Umberto Eco twierdzi, że powinniśmy korzystać z nowoczesnych źródeł informacji, aby dzięki temu "(...) nauczyć naszych bliźnich czytać także książki" i w ten sposób "(...) utrzymywać przy życiu ten niezbędny instrument rozwoju ludzkiego i kulturalnego, jakim jest książka."
Komputer wykorzystywany podczas zajęć jako środek dydaktyczny służy aktywizowaniu uczniów. W zajęciach uczestniczą wszyscy, a nie tylko chętni, wybrani (często stale ci sami). Uczeń współtworzy lekcję, nauczyciel jest tylko przewodnikiem, który wspomaga młodego człowieka w jego rozwoju. Uczeń aktywny - to taki, który sam podejmuje działania, rozwija swoje pomysły. Podczas zajęć z wykorzystaniem Internetu stwarza mu się takie możliwości.
Konfucjusz powiedział:
"Słyszałem i zapomniałem
Widziałem i zapamiętałem.
Zrobiłem i zrozumiałem."
Warto więc organizować uczniom pracę przy komputerze.
Przykładowy scenariusz zajęć z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, w czasie których uczniowie aktywnie pracują przy wykorzystaniu Internetu
Temat zajęć: "To warto przeczytać" - reklama książki w Internecie.
Cele główne:
- promocja czytelnictwa,
- rozwijanie potrzeb czytelniczych (kulturalnych),
- kształcenie umiejętności medialnych,
- kształcenie umiejętności właściwego odbioru treści komunikatów medialnych.
Cele operacyjne:
Uczeń po lekcji:
- zna różne instytucje wydawnicze i ich oferty oraz adresy niektórych stron
internetowych poświęconych książce,
- wie, jak odnaleźć informacje o nowościach książkowych w Internecie.
Uczeń potrafi:
- odnaleźć oferty nowości wydawniczych w Internecie,
- ocenić wybrane propozycje wydawnicze,
- uzasadnić swoje wybory czytelnicze,
- odczytać podstawowe informacje o książce,
- korzystać z różnorodnych informacji w Internecie, umieć je selekcjonować, oceniać,
- zaprezentować się grupie.
Materiały dydaktyczne: komputery z dostępem do Internetu (min 12 stanowisk na klasę), karty pracy do prezentacji, polecenia, lista z przykładowymi adresami stron WWW związanymi z tematyką książki.
Przebieg zajęć:
- Część organizacyjna: podział uczniów na grupy (najwyżej 2-3 osoby) i przydzielenie ich do stanowisk komputerowych. Podziału można dokonać na przykład przez losowanie numerków lub kolejne odliczanie. Uczniowie siadają przy komputerze, który ma taki sam numer, jak przez nich wylosowany.
- Wyjaśnienie celu lekcji. Można od razu wyjaśnić temat i cel lekcji lub rozpocząć od cytatu, fragmentu tekstu o czytaniu. Gdy mamy więcej czasu można także zapytać, co ostatnio czytali, skąd czerpią informację o książkach (przy okazji mamy diagnozę czytelniczą) i po takiej swobodnej rozmowie dopiero wyjaśnić temat i cel lekcji.
- Rozdanie kart z poleceniami, kart pracy ucznia, listy z przykładowymi adresami WWW oraz wyjaśnienie, co uczniowie mają zrobić. Ważne jest określenie czasu przeznaczonego na pracę.
- Praca grup nad:
- wyszukaniem różnych ofert reklamy książki w Internecie,
- wyborem książek do prezentacji,
- przygotowaniem prezentacji.
- Prezentacja wszystkich lub wybranych grup. Zwracamy uwagę na to, jaka książka została wybrana, na atrakcyjność przekazu werbalnego i niewerbalnego, komunikatywność. Najlepiej przedstawioną prezentację doceniamy, np. pochwałą.
- Zebranie kart pracy od wszystkich grup. Dzięki temu możemy dokonać ewaluacji zajęć.
- Podsumowanie. Można zakończyć rozważaniem nad tym, że Internet pomaga nam
w wyborze książki oraz zachęcić młodzież do dalszego samodzielnego korzystania ze stron internetowych poświęconych książce.
- Ewaluacja. Można wykorzystać techniki aktywne, np.
- skala punktowa - skala, na której uczniowie zaznaczają swoją ocenę w punktach: oceń umiejętności zdobyte podczas zajęć w skali 1, 2, 3 itd.
- "buźki", czyli smily (z ang. uśmiech): symboliczna buźka z wyraźnie zaznaczonym grymasem (uśmiech, obojętność, niezadowolenie).
- kiedy mamy więcej czasu można wykorzystać technikę zwana "kosz i walizeczka". W polu walizki: treści i umiejętności, które zabiorę ze sobą. W polu kosza: co najchętniej wyrzuciłbym z tej lekcji.
Moje uwagi:
Zajęcia przeznaczone są do realizacji w szkole gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej. Jeśli biblioteka nie posiada większej liczby komputerów powinno się je przeprowadzić w pracowni komputerowej. Realizując ten temat zakładam, że uczeń posiada podstawowe umiejętności korzystania z Internetu. Podczas zajęć należy zwrócić uwagę na to, żeby uczniowie słabsi nie byli zdominowani przez komputerowców.
Przykładowy tekst polecenia dla grup uczniów: "Zapoznajcie się z wybranymi stronami WWW, zawierającymi nowości wydawnicze, recenzje, oferty książek. Wybierzcie jedną książkę, którą chcielibyście szczególnie polecić do przeczytania koledze, koleżance. Zaprezentujcie tę książkę jak najlepiej podczas prezentacji".
Cytaty pochodzą z następujących źródeł:
- "Czy komputer pożre książkę?". Fragmenty wygłoszonego przez Umberto Eco
w PEN-Clubie wykładu: "Nowe środki masowego przekazu a przyszłość książki". "Gazeta Wyborcza" z dn. 24-25.02. 1996 r., s. 8.
- Brudnik Edyta, Moszyńska Anna, Owczarska Beata: Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących. Kielce 2000, s. 8.
Na podstawie tej książki wykorzystałam też wybrane metody aktywne.
Opracowała
Agata Rutkowska
VII Liceum Ogólnokształcące
w Toruniu
|
Partner serwisu:
|