Autorka witryny:
Magdalena Stempska
Konsultacja materiałów:
Małgorzata Borcz,
Elżbieta Wiśniewska
|
PUBLIKACJE 2004
<<< powrót do listy publikacji
Korzystamy z encyklopedii. Rodzaje encyklopedii i ich budowa.
Scenariusz lekcji z edukacji czytelniczej i medialnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Toruniu. Klasa IV.
Cele:
Uczeń potrafi
- dobrać właściwie wydawnictwo informacyjne do poszukiwanej informacji,
- zapamiętać podział encyklopedii, budowę i zasady korzystania z encyklopedii,
- rozumie znaczenie pojęć: źródło informacji, encyklopedia powszechna, ogólna, encyklopedie specjalne.
Metody:
- rozmowa kierowana,
- pokaz wydawnictw,
- objaśnienia nauczyciela,
- ćwiczenia praktyczne w grupach.
Pomoce:
- encyklopedie ogólne i specjalne,
- tablica z podziałem encyklopedii,
- definicja encyklopedii w formie puzzli dla grup,
- koperty z hasłami do ułożenia ich w kolejności alfabetycznej dla grup,
- kartki z poleceniami wyszukania danego hasła w encyklopediach dla grup,
- notatka z lekcji dla każdego ucznia do wklejenia do zeszytu.
Przebieg lekcji:
I. Wprowadzenie do tematu lekcji - wypowiedzi uczniów.
1. Z jakich źródeł oprócz podręczników korzystacie w przygotowaniu się do lekcji?
2. Jakie macie w domu?
3. Z jakimi zetknęliście się w naszej bibliotece?
4. Kiedy z nich korzystacie?
Sformułowanie tematu na tablicy.
II. Sformułowanie definicji terminu - encyklopedia i wprowadzenie podziału encyklopedii.
1. Uczniowie odczytują tytuły encyklopedii wyłożonych na ławkach.
2. Nauczyciel poleca uczniom podzielić encyklopedie na dwie grupy.
Uczniowie mają do dyspozycji następujące encyklopedie
Gr.1: Encyklopedia powszechna PWN - T.
Encyklopedia powszechna PWN - T.3
Encyklopedia powszechna PWN - T. 4
Encyklopedia szkolna . Matematyka.
Gr.2: Encyklopedia popularna PWN
Encyklopedia szkolna. Literatura i nauka o języku.
Literatura polska: przewodnik encyklopedyczny. T.1
Gr.3: Encyklopedia popularna PWN
Mała encyklopedia medycyny
Encyklopedia biologiczna. T. 11
Gr.4: Encyklopedia powszechna PWN.- T.1
Encyklopedia popularna A-Z
Encyklopedia zdrowia
Encyklopedia biologiczna. T. 7
Gr.5: Encyklopedia popularna A-Z
Encyklopedia powszechna PWN- T.2
Encyklopedia geografii: kraje i ludzie : Azja
Encyklopedia geografii: kraje i ludzie : Australiav
Gr.6: Encyklopedia popularna A-Z
Encyklopedia Polski
Encyklopedia szkolna. Historia
Gr.7: Encyklopedia popularna A-Z
Encyklopedia powszechna PWN.- T.3
Wielka encyklopedia zwierząt
3. Podają własne definicje terminu - encyklopedia.
4. Układają w grupach puzzle z definicją terminu - encyklopedia i głośno ją odczytują;
Encyklopedia
Publikacja zawierająca ZBIÓR WIADOMOŚCI ze wszystkich dziedzin wiedzy, z kilku dziedzin lub jednej dziedziny.
Układ treści według kolejności alfabetycznej haseł lub rzeczowy (jak w podręczniku).
5. Nauczyciel poleca uczniom podzielić encyklopedie na dwie grupy
- Uczniowie odpowiadają na pytanie: Czym różnią się te dwie grupy encyklopedii?
- Nauczyciel zwraca uwagę na zakres wiadomości w poszczególnych grupach encyklopedii i wprowadza podział na:
Encyklopedie Ogólne (powszechne) |
Encyklopedie Specjalne (dziedzinowe) |
[ przekazują wiadomości z różnych dziedzin wiedzy, dotyczą najrozmaitszych osób, miejsc, rzeczy, zjawisk, wydarzeń] |
[poświęcone są jednej gałęzi nauki, która dzięki temu może być omówiona nieco szerzej] |
Małe - Mała Encyklopedia PWN
Średnie - Encyklopedia powszechna - 4 t.
Wielkie - Encyklopedia Powszechna PWN - 7 t. |
- Encyklopedia szkolna. Matematyka
- Mała encyklopedia medycyny |
( powiesić tablicę z podziałem encyklopedii)
6. Nauczyciel zwraca uwagę na ułożenie haseł w poszczególnych encyklopediach
- W większości encyklopedii występuje układ alfabetyczny.
- Układ rzeczowy nauczyciel omawia na przykładzie "Encyklopedii zdrowia".
- Zwraca uwagę na : spis treści, indeksy ( alfabetyczny spis tematów, terminów naukowych, nazwisk, miejscowości zawartych w danym dziele na końcu z podanie stron),spisy tablic, map.
III. Zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami korzystania z encyklopedii (encyklopedie o układzie alfabetycznym).
1. Zwrócenie uwagi na alfabetyczny układ haseł.
2. Zwrócenie uwagi na 2 i 3 literę hasła - ćwiczenie w grupach.
- ułóżcie wg alfabetu następujące wyrazy - hasła
Gr.1: kompot, kasztan, kolumna, kwadrat, Karkonosze
Gr.2: rzęsa, rozpuszczalnik, ruda, repryza, repetycja, rabarbar
Gr.3: ryż, rugi, rabat, radio, ryba, rubryka
Gr.4: nurt, nereida, niedowład, nadciśnienie, niecka, nawyk
Gr.5: zoologia, źdźbło, żyto, źródło, żyła
Gr.6: ćma, cieplarnia, czułki, czop, cząber, corrida
Gr.7: impresja, islam, idy, iluzjonista, izolatory
3. Wspólne odszukanie hasła : Jan Brzechwa.
- zastanowić się pod jaką literą szukać wyjaśnienia hasła - który człon hasła jest ważniejszy,
- zwrócić uwagę na wyraz w górnym prawym rogu - żywa pagina - jest to wyraz ułatwiający wyszukanie hasła, jest ostatnim wyrazem na danej stronie ( czasem można znaleźć żywą paginę w górnym lewym rogu lub tylko trzy początkowe litery hasła),
- odczytanie hasła Brzechwa Jan - skróty - wyjaśnienie znajduje się w rozdziale "Objaśnienia wstępne" - zwrócić uwagę jakie jeszcze informacje można znaleźć w tym rozdziale ( objaśnienie znaków, spisy tablic, map),
- zwrócić uwagę na zakres informacji o Brzechwie w encyklopedii 1-tomowe i wielotomowej.
4. Wspólne odszukanie hasła "brzegówka"
- w wyjaśnieniu hasła znajduje się strzałka, która odsyła nas do wyjaśnienia wyrazu "jaskółki". Strzałka jest odsyłaczem,
- jeśli w wyjaśnieniu hasła powtarza się to samo hasło - stosuje się skróty.
5. Podsumowanie : wymieńcie podstawowe zasady korzystania z encyklopedii.
- zwracać uwagę na ułożenie haseł, na 2 i 3 literę hasła, na żywą paginę,
- przy odczytywaniu treści korzystać z objaśnień skrótów we wstępie encyklopedii,
- pamiętać o odsyłaczach,
- przy wyszukiwaniu hasła wieloczłonowego zastanowić się, który wyraz jest najważniejszy,
- w encyklopedii o układzie rzeczowym haseł korzystać ze spisów treści, indeksów.
6. Samodzielne ćwiczenia uczniów w grupach :
- wyjaśnij podane hasło (uczniowie poszukują wyjaśnień w encyklopedii powszechnej i specjalnej)
Gr.1: odcinek lub okrąg
Gr.2: Maria Kownacka
Gr.3: witaminy
Gr.4: nikotyna
Gr.5: Izrael
Gr.6: Mieszko I
Gr.7: orka
IV. Podsumowanie:
1. Co to jest encyklopedia?
2. Jakie rodzaje encyklopedii poznaliście?
3. O czym należy pamiętać przy korzystaniu z encyklopedii?
V. Notatka:
Nauczyciel poleca wkleić notatkę do zeszytu z zasadami korzystania z encyklopedii
Jak korzystać z encyklopedii:
1. Zapoznać się z UWAGAMI I OBJAŚNIENIAMI WSTĘPNYMI.
2. Zorientować się jaki jest UKŁAD TREŚCI : hasłowo alfabetyczny czy rzeczowy.
3. Dobrze znać ALFABET4. Wybrać WŁAŚCIWY TOM ( w wydawnictwie wielotomowym) na podstawie oznaczeń na jego grzbiecie.
5. Posługiwać się ŻYWĄ PAGINĄ.
6. Przy rzeczowym układzie posługiwać się SPISEM TREŚCI, INDEKSEM (skorowidzem).
7. Korzystać z WYKAZU SKRÓTÓW, OBJAŚNIEŃ ZNAKÓW, ODSYŁACZY.
8. Korzystać ze SPISU MAP I TABLIC.
UWAGA: tak samo korzystamy ze słowników.
Opracowała:
Katarzyna Katryńska
Szkoła Podstawowa nr 3 w Toruniu
|
Partner serwisu:
|